2017 convention slideshow1

*Rooms Subject to Change

younes

 

Sunday, December 3

3:30 p.m. Credentials Committee Meeting
Ruby 7
4:30 - 7:30 p.m.

Convention & Voting Delegate Registration
Registration I & II

4:30 p.m. YF&R Committee Meeting
Diamond 6, 7
6:00 p.m. Board of Directors Dinner
Diamond 8
6:30 p.m.

Welcome Reception Hosted by Young Farmers & Ranchers Committee
Diamond 6, 7

All Members Invited

7:00 p.m. Board Meeting
Ruby 6

Monday, December 4

7:00 a.m. - 5:00 p.m. FBFS LEAD 4 Meeting
Diamiond 7, 8

7:30 - 11:30 a.m.

Convention & Voting Delegate Registration
Registration I & II

Stop by and pic up your name badge & credentials packet

Trade Show
Pre-Function Area

Visit with your member benefit partners

8:00 - 9:15 a.m. YF&R Discussion Meet - First Round
Diamond 6
9:15 a.m.

Welcome, NEFB President Steve Nelson
Diamond 4, 5, 9, 10

Keynote Speaker
“When Farmers Rule the World” - Dr. Lowell Catlett

11:30 a.m.

Lunch
Crystal 1-3

President's Annual Address - Steve Nelson

1:00 - 4:30 p.m.

Convention & Voting Delegate Registration
Registration I & II

Trade Show
Pre-Function Area

1:00 - 2:15 p.m.

Workshop - Federal Policy Update:
“What Farmers and Ranchers Can Expect from Washington in 2018” - Andrew Walmsley
Diamond 3

Workshop - BASE:
“Strategies to Help You Save on Health Insurance & Medical Expenses in 2018” - Terry Harrington
Diamond 2

Workshop - Promotion & Education:
“Fighting Myths with Facts. A Healthy Converstaion About Food and Agriculture” - Amber Pankonin
Diamond 6

2:30 - 3:45 p.m.

Workshops (repeat)
See 1:00 - 2:15 p.m. slot for details

4:00 p.m.

YF&R Discussion Meet Finals
Diamond 6

4:00 - 6:15 p.m. SLPC Meeting
Ruby 6
5:15 p.m.

Member Benefit Recognition and Reception
Crystal 4

Open to everyone

Trade show Prizes

6:30 p.m.

Grower's Gala - Mapping Our Success
Crystal 1-3 

Live Auction

Entertainment: 1733 Chours, Kearney High School Camerata Orchestra

 Tuesday, December 5

7:00 - 11:45 a.m. Convention & Voting Delegate Registration
Registration I & II
7:15 a.m.

New Delegates Orientation
Diamond 4, 5, 9, 10

7:30 a.m.

District Caucuses of Delegate Chairs for the Selection of SLPC Nominees

District 1, Terry Keebler, Chair
Diamond 1

District 2, Don Benner, Chair
Diamond 2

District 3, Martey Stewart, Chair
Diamond 3

District 4, Leslie Boswell, Chair
Ruby 2

District 5, Myles Ramsey, Chair
Ruby 3

District 6, Katie Olson, Chair
Ruby 4

District 7, Dustin Ladenburger, Chair
Ruby 5

District 8, Bill Baldwin, Chair
Ruby 7

8:30 - 11:30 a.m.

Agents Association Meeting (Agents only)
Diamond 7, 8

8:30 a.m.

Proposed Bylaw Amendment—State Dues Increase Overview
Diamond 4, 5, 9, 10

9:00 - 11:30 a.m.

Voting Delegate Session
Diamond 4, 5, 9, 10

Secretary-Treasurer Report

Memorials

Nominating Committee Report

Delegate Rules

Policy Resolutions & Discussion

11:45 a.m.

We Love Our Members Lunch
Crystal 1-3

Governor Pete Ricketts

Awards (Excellence in Ag, Achievement Award, Discussion Meet Winner)

Leadership Academy Graduation, Quota County, & FB-ACT Awards

SLPC Recognition

Century Club Recognition

FBFS Agent Recognition

1:15 - 6:00 p.m. Convention & Voting Delegate Registration
Registration I & II
1:15 - 5:00 p.m.

Voting Delegate General Session
Diamond 4, 5, 9, 10

Proposed Bylaw Amendment - State Dues Increase (1:15 p.m.)

Board Elections (following Bylaw Amendment)

5:00 - 6:15 p.m.

Farm Bureau Reception
Crystal 4

County Photos

6:30 p.m.

Annual Farm Bureau Banquet
Crystal 1-3

Emcee - Mike Flood

Silver Eagle Award Presentation

Banquet Entertainment
- The Sound Exchange
   A Cappella Group

Wednesday, December 6

 7:30 a.m. Board of Directors Breakfast & Meeting
Kearney Holiday Inn